Vykroč správnou cestou
Doba realizácie:
september 2010 - december 2010
Miesto realizácie:
Prešovský , Trenčiansky a Žilinský kraj
Cieľ projektu:
Cieľom projektu bolo vytvoriť predpoklady pre úzke a vzájomné prepojenie a koordinovanie činnosti štátnych inštitúcií, neštátnych subjektov, dobrovoľných, svojpomocných skupín a spoločne tak pôsobiť v oblasti prevencie kriminality a zníženia recidívy trestnej činnosti.
Už roky prebieha u nás i v zahraničí diskusia o účinnosti trestu odňatia slobody za spáchaný trestný čin , o sociálnych a ekonomických dopadoch jeho výkonu na páchateľa trestnej činnosti a o negatívnych dôsledkoch dlhodobého uväznenia na osobnosť izolovaných občanov. Aj v slovenskom trestnom práve došlo k rozšíreniu trestov o alternatívne tresty, čo vnímame ako pozitívum a kompatibilitu našej legislatívy s európskou. V rámci § 51 ods.4 Trestného zákona súd môže uložiť páchateľovi povinnosť podrobiť sa programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu, avšak v praxi neexistujú subjekty, ktoré by tieto výcviky realizovali, resp. nie sú financie na ich realizáciu. Na základe komunikácie s probačnými a mediačnými úradníkmi máme konkrétne informácie a aj požiadavky na priebeh takýchto výchovných opatrení a sme dobre pripravení ich účinne realizovať.
Cieľová skupina:
Cieľovou skupinou boli jednak odsúdení, ktorým súd nariadil povinnosť podrobiť sa programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu. Samotní odsúdení majú eminentný záujem absolvovať takýto výcvik, pretože ak nesplnia podmienku v skúšobnej dobe, dostávajú nepodmienečný trest, ktorý má aj pre neho aj pre spoločnosť negatívnejší dopad. Úžitok tak majú v neposlednom rade aj probační a mediační úradníci a kurátori, ktorým kooperácia s mimovládnym sektorom umožňuje intenzívnejší dohľad a pozitívne smerovanie klientov viesť normálny život.
Hlavné aktivity:
Podarilo sa nám zrealizovať 4 výcviky (každý v rozsahu 40 hodín) pre 62 účastníkov s týmto obsahom:
sebapoznávanie, silné a slabé stránky osobnosti, pomenovanie negatívnych spúšťačov správania a nácvik pozitívne orientovaného správania
komunikácia (ne/verbálna), nácvik jasnej, zreteľnej a nezraňujúcej komunikácie, asertivita
zvládanie napätia a agresie (nácviky rôznych techník tolerantného správania k inakoksti, akceptácia iných názorov, myšlienok, práv, životného štýlu,...)
konflikt - zdroje a druhy konfliktov, nácvik modelových situácií zvládania konfliktu
trestné právo, trestné sankcie s dôrazom na nepodmienečný trest odňatia slobody
Do aktivít projektu boli okrem PMU a kurátorov zapojení tiež vyškolení dobrovoľníci - asistenti/mentori (z radov študentov a evidovaných nezamestnaných). Ich úlohou bolo individuálne sprevádzanie bývalých odsúdených po opustení výkonu trestu pri začlenení sa do riadneho občianskeho života ale tiež pozitívna motivácia mladistvých podmienečne odsúdených ako prostriedok prevencie kriminality a eliminovania rizika páchania ďalšej trestnej činnosti.
Realizátor projektu:
KIC EDUKOS Dolný Kubín
Spolupracujúce subjekty:
- probační a mediační úradníci okresných súdov v Žiline, v Dolnom Kubine, v Námestove, v Partizánskom, v Trenčíne, v Bánovciach nad Bebravou,
- UPSVaR v Dolnom Kubíne, v Námestove, v Kežmarku, v Bánovciach nad Bebravou, v Humennom,
- UVTOS Sučany, UVTOS Košice - Šaca, OZ Misia mladých
- Donor:
- V apríli 2010 nám Rada vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality schválila poskytnutie dotácie zo štátneho rozpočtu SR na rok 2010 pre projekt Vykroč správnou cestou.
Výsledky:
pozitívny vplyv výcvikov na osobnosť odsúdených (podpora príležitosti zostať na slobode a viesť normálny život)
prepojenosť mimovládneho sektora s verejným a pomoc pri riešení závažných problémov sociálnej práce v trestnej justícii
záujem odsúdených o poradenstvo a podporu pri riešení ich problémov s cieľom vymaniť sa z kriminálneho prostredia
podpora implementácie nového trestného zákona