EQUAL Šanca odsudeným
Doba realizácie:
28. 02. 2005 – 31. 06. 2008
- Názov programového dokumentu Iniciatívy Spoločenstva: EQUAL 2004
- Názov priority: Boj proti rasizmu a xenofóbii vo vzťahu k trhu práce
- Názov opatrenia: Vytváranie prostredia podporujúceho hľadanie a tvorbu efektívnych riešení v boji proti všetkým formám diskriminácie, rasizmu a xenofóbie na trhu práce
Cieľ projektu:
Hlavným cieľom projektu je odstraňovať predsudky a diskrimináciu voči mladistvým odsúdeným a prepusteným z výkonu trestu odňatia slobody, najmä rómskej skupiny zo spádových regiónov Oravy a Spiša, napomôcť im pri reintegrácii do spoločnosti a uplatnení sa na trhu práce, vytvoriť podmienky pre zavádzanie alternatívnych trestov do života a pobyt vo väzniciach obmedzovať len na najnutnejšie prípady.
Cieľová skupina:
- mladiství odsúdení
- MVO a iné subjekty z rôznych oblastí života
- rómska komunita, zainteresovaná do pomoci mladým delikventom
- samospráva a verejnosť
- polícia, prokuratúra, súdy-probační a mediační úradníci
- médiá
- rodiny a blízki odsúdených
Hlavné aktivity:
V projekte je množstvo aktivít, ktoré na seba naväzujú a majú nás doviesť k stanovenému cieľu. Predovšetkým sú to:
1. MONITORING - oslovenie a informovanie zainteresovaných o projekte, vytvorenie databázy potenciálnych klientov, nadviazanie spolupráce s odborníkmi a dobrovoľníkmi, realizácia prieskumu verejnej mienky ohľadne alternatívnych trestov.
2. PRÍPRAVA KLIENTOV NA TRH PRÁCE - formou vzdelávania a výcvikov chceme pripraviť mladistvých odsúdených a prepustených z VTOS na efektívne hľadanie si zamestnania, pomôcť im rozvinúť kľúčové zručnosti a kompetencie nevyhnutné pre presadenie a uplatnenie sa na trhu práce a tým zvýšiť ich zamestnateľnosť.
3. VYTVORENIE PORADENSKO-INFORMAČNÉHO CENTRA (PICN) - vytvoriť centrum, v ktorom osoby prepustené z VTOS, osoby ohrozené a ich najbližší nájdu oporu pri riešení svojich problémov , pomáhať im pri objavovaní nových záujmov, ďalšom samostatnom plnohodnotnom fungovaní, ale aj pracovať s mladistvými potenciálnymi páchateľmi trestnej činnosti a dievčatami z reedukačného centra, učiť ich samostatnému a plnohodnotnému fungovaniu v reálnom živote, viesť ich k vlastnej aktivite na sebapoznávaní, uvedomovaní si rizikových faktorov, ktoré ich ohrozujú a vlastných možností ako sa s nimi vysporiadať
4. VYTVORENIE MULTIMEDIÁLNEJ UČEBNE V SUČANOCH - má poskytnúť mladistvým, ktorí si odpykávajú trest odňatia slobody v Sučanoch, možnosť získať zručnosti v práci s výpočtovou technikou a tým zvýšiť ich zamestnateľnosť a konkurencieschopnosť na trhu práce po ich prepustení na slobodu.
5. MEDIÁLNE KAMPANE- zvýšia informovanosť a zaangažovávanie MVO, samospráv i širokej odbornej i laickej verejnosti o problematike penitenciárnej a postpenitenciárnej starostlivosti a o význame a možnostiach aplikácie alternatívnych trestov do praktického života.
Aktivity nadnárodnej spolupráce:
Naše RP podpísalo dve zmluvy o nadnárodnej spolupráci: Nadnárodné partnerstvo LINK TO LIFE a nadnárodné partnerstvo DAIDALOS s partnermi z Francúzska, Španielska, Talianska, Poľska, Litvy v ktorých chceme identifikovať, zdieľať a vymieňať si skúsenosti z praxe v súvislosti s integráciou/reintegráciou exkludovaných do pracovného procesu aj spoločnosti, posilňovať ich pri vytváraní perspektív profesionálneho i osobného rastu, podporovať a informovať potenciálnych zamestnávateľov tejto cieľovej skupiny
V rámci vytvorených nadnárodných partnerstiev budeme mať možnosť poznať dobré skúsenosti u partnerov z oblasti:
- terapie drogovej závislosti vo väzení a mimo neho
- pracovnej reintegrácie, vzniku sociálnych podnikov a spolupráce súkromného a verejného sektora pri facilitovaní zamestnanosti
- vytvárania pracovných príležitostí pre viacproblémových občanov pomocou zakladania obecných firiem
- finančnej a materiálnej udržateľnosti pre bývalých väzňov; možnosti pre získanie ubytovania a získanie práce
- dobrých vzťahov medzi zamestnávateľmi a väznicami počas výkonu trestu, stratégie tvorby sociálnych bytov a modelov integrácie do pracovného procesu
PRÍPRAVA PODMIENOK NA REALIZÁCIU ALTERNATÍVNYCH TRESTOV
Cez semináre a výcviky chceme pripraviť samosprávu, MVO, podnikateľov a iné subjekty na realizáciu alternatívnych trestov, napr. formu povinných prác, resp. domáceho väzenia, poukázať na význam, ale aj riziká, ktoré z tohto vyplývajú.
TVORBA REGIONÁLNEHO STRATEGICKÉHO PLÁNU ROZVOJA ZAMESTNANOSTI
Vytvoriť regionálny strategický plán rozvoja zamestnanosti pre ohrozených, exkludovaných, odsúdených a prepustených z VTOS v regióne Spiš.
Pokračovanie a šírenie overenej inovácie:
Inovatívnosť riešenia spočíva práve v tvorbe partnerstiev pri riešení celospoločenských a nadnárodných problémov, konkrétne nárastu kriminality a recidívy v skupine mladistvých , zapájanie MVO do tohto procesu, pomoc pri aplikácii novej legislatívy z oblasti trestného práva, príprava verejnosti a prostredia a jej plnohodnotné uplatňovanie, v rámci nadnárodnej spolupráce výmena dobrých skúseností. Schválenie Trestného zákona je aj zárukou udržateľnosti projektu.
Predstaviteľ rozvojového partnerstva: KIC EDUKOS Dolný Kubín
Členovia rozvojového partnerstva:
- Obec Spišský Hrhov
- Ústav na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých Sučany
Nadnárodní partneri:
- Lamegi: Lograr el acceso al mercado del empleo como garantia de la inclusion (Španielsko)
- Jeunes sous main de justice et acces a lemploi en entreprise marchande dans le (Francúzsko)
- Progetto COS: Concrete Opportunita e Servizi per detenuti ed ex detenuti (Taliansko)
- PEGASO: processi plurali di rete per l inclusione dei detenuti (Taliansko)
- New way for ex-offenders (Poľsko)
- Paspord: Parcours amenage socioprofessionnel oriente vers la reinsertion des d (Francúzsko)
- Potamos (Taliansko)
- Atviru duru link (Litva)
- Koalicja powrót do wolności (Poľsko)
Centrum EDUKOS pokračuje v projekte Šanca odsúdeným
štvrtok 10. 4. 2008 13:59 | Copyright © TASR 2008
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.