Popis projektu
Názov projektu: Sieť
Doba implementácie projektu: rok 2020
Ciele a metódy projektu: Projekt „Sieť" je zameraný na podporu efektívnej sieti partnerstiev v komunite a regióne s cieľom posilniť vedomosti a zručnosti o ľudských právach, tolerancii a rešpektovaní inakosti. Je aj o zamyslení, rozhodnutí sa, ako ďalej. Cieľová skupina spoznáva seba a iných, príčiny a dôsledky konania, tiež získava inšpirácie pre výber cesty do budúcnosti. Inovatívnymi formami práce sa tak môže predísť diskriminácii a zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie v rámci cieľovej skupiny (odsúdeným, osobám po/vo výkone trestu, ich rodinám, deťom a mládeži s výchovnými problémami) a zabezpečenie ich základných ľudských práv (prácu, nediskrimináciu, vzdelanie, práva dieťaťa...)
Projekt uplatňuje aktivizujúce a inovatívne metódy práce s cieľovými skupinami, ktoré ich učia nielen poznať práva, ale aj povinnosti, odolávať nástrahám života, meniť postoje, hierarchiu hodnôt, eliminovať predsudky a diskrimináciu, pomôcť skvalitniť život v skupine, spoločnosti a zabrániť sociálnemu vylúčeniu. Toto umocňuje aj intenzívna a efektívna komunikácia MVO s kľúčovými aktérmi s priamym zákonným dopadom na cieľovú skupinu a tým sa posilňuje nielen cieľová skupina, ale aj zefektívňuje práca v spoločnosti.
Aktivity: "Čo nás odlišuje a čo spája" : aktivita vznikla na základe rozhovorov s rómskymi deťmi, ktoré svoje absencie v škole zdôrazňujú neprijatím ich do skupiny v triede nerómskymi deťmi, ktoré ich odmietanie argumentujú agresivitou.V spolupráci s MSU Dolný Kubín - odbor školstva a piatich ZŠ v meste prebehnú najprv workšopy zamerané na podporu pozitívneho vnímania seba, akceptáciu rozdielnosti a jedinečnosti každého, poznanie práv dieťata a to hravou formou. Následne na každej škole na hodine literatúry a výtvarnej výchovy dostanú žiaci 3 ročníkov priestor na svoje vyjadrenie sa k danej téme. Ňajlepšie práce postúpia do celomestského kola. Komisia vyberie tie najlepšie, ktoré budú prezentované v MsKS v Dolnom Kubíne a ocenené na spoločnom kultúrnom stretnutí všetkých žiakov v divadelnej sále MSKs za prítomnosti zástupcov mesta,UPSVaR, Pedagogicko-psychologickej poradne a pod. Lektori pripravia aj kultúrno hudobný program s profesionálnou kapelou a tématicky orientovanými detskými piesňami. Foto z aktivity nájdete tu.
- práca s deťmi a rodinami, ktorých člen rodiny je alebo bol vo výkone trestu, resp. bol odsúdený na alternatívnu formu trestu. Pôjde o individuálnu, ale aj skupinovú prácu podľa charakteru problému rodiny. Do práce bude zapojený odborný personál - sociálni pracovníci, pedagógovia, psychológ, v súčinnosti s kľúčovými hráčmi (UPSVaR, centrá právnej pomoci, PMU miestna samospráva a pod). V prípade potreby budú oslovené ďalšie subjekty ako napr. klinický psychológ, detský psychológ, špeciálni pedagógovia a pod.
- Resocializačný program v rámci alternatívnych trestov. Predpokladáme realizáciu 2 skupín v rozsahu 40 hod/skupina a to v priamej spolupráci s probačnými a mediačnými úradníkmi okresných súdov (PMU) Žilinského kraja a UPSVaR v miestach ich realizácie s obsahom zameranom na uvedomenie si dôsledku trestného činu, na osobnostné posilnenie,(sebapoznávanie, spúšťače negatívneho správania, zvládanie napätia a agresie, nácviky tolerantného správania s upresnením programu s ohľadom na skupinu - vek, trestný čin, vzdelanie s využitím manuálov spracovaných pre cieľovú skupinu v roku 2019.
-"Spoločne pomáhame"-pracovné stretnutie kľúčových aktérov pracujúcich s rizikovými skupinami spojené s prezentáciou inovatívnych metód práce EDUKOS a kultúrno-hudobným vystúpením bývalého odsúdeného a predstavenie jeho skladby s videoklipom zameranou na rešpekt, inakosť a toleranciu aj pre študentov stredných škôl a následnou diskusiou s kapelou (ako môže koníček pomôcť k zmene )
-1 kultúrno-spoločenské vystúpenie,
- poradenstvo, pomoc a sprevádzanie klientov, ktorí požiadajú o pomoc písomne či osobne. Pomoc a sprevádzanie sa týkajú napr. hľadanie zamestnania, ubytovania, základných dokumentov - občiansky preukaz, rodné listy, zdravotné preukazy, ale aj finančných problémov v súvislosti s dlhmi, exekúciami a pod.
- motivačné programy pre klientov UVTOS v Ružomberku (muži) UVTOS Sučany (ženy) zameraný na prípravu života na slobode s dôrazom na elimináciu rizík v dôsledku dlhodobého odlúčenia. Témy: psychická príprava na slobodu, zvládanie konfliktov, postpenitenciárna pomoc ÚPSVaR, NGO, obce, predchádzanie recidíve a trh práce. Aktivita je organizovaná v spolupráci s UVTOS v Ružomberku a Sučanoch;
- tvorba a príprava hudobnej skladby s videoklipom bývalým klientom UVTOS. Skladba zameraná na mladých ľudí a poukázaním na problém netolerancie v rámci našich osobných záujmov, egoizmus okolia a neschopnosť prijímať kompromis pre lepšie spolunažívanie ľudí vedľa seba s cieľom zamyslieť sa nad PROBLÉMOM, zahŕňa okrem skomponovania textu prípravu na nahrávanie v štúdiu, postprodukciu (mix, efekty a videoklip)