Projekt programu OPORA 2010, Nadácia SPP
Doba realizácie:
november 2010 - november 2011
Cieľ projektu:
Projektom chceme naviazať na naše predchádzajúce projekty a posilniť prepojenosť penitenciárnej a postpenitenciárnej starostlivosti, poukázať na nevyhnutnosť pomoci rizikovej skupine v prvých mesiacoch po prepustení. V projekte Reštart OP Zamestnanosť a sociálna inklúzia sme mali možnosť vyškoliť v mesiacoch máj a jún 2010 z radov nezamestnaných občanov sociálnych pracovníkov - tútorov a dobrovoľníkov z radov študentov sociálnej práce. V rámci 100 hodinového kurzu (60 hod. teória a 40 hod. prax) získali zručnosti pri sprevádzaní odsúdených a mali možnosť sa s klientmi stretnúť priamo v ústavoch. V tomto projekte by sme radi dali príležitosť jednému z nich zamestnať sa na 1/2 roka v našej organizácii a študentom dobrovoľníkom pokračovať v práci s mladými delikventmi, ktorí sa budú vracať do regiónu z Ústavu na výkon trestu pre mladistvých v Sučanoch, ale aj z iných ústavov v SR, ktorých podchytíme prostredníctvom sociálnych kurátorov ÚPSVaR v regióne.
Cieľová skupina:
osoby s kriminálnou minulosťou nachádzajúcich sa v ústavoch na výkon trestu odňatia slobody (ďalej len UVTOS)
klienti po prepustení z UVTOS
rodiny, do ktorých sa odsúdení resp. prepustení vracajú
mladiství vykazujúci známky delikventného správania
mladiství ohrození kriminalitou
Hlavné aktivity:
1. Aktivity, ktoré sa budú realizovať s odsúdenými klientmi počas výkonu trestu - ich pravidelné stretávanie sa s našimi sociálnymi pracovníkmi - tútormi a dobrovoľníkmi - študentmi sociálnej práce, ich príprava na život na slobode (osobnostné posilňovanie, odbúravanie stresu z návratu do života, príprava na hľadanie zamestnania - písanie žiadostí a profesionálneho životopisu a pod.).
2. Aktivity po prepustení z výkonu trestu zahŕňajú sprevádzanie klientov tútormi v prvých šiestich mesiacoch po prepustení, t.j. v najkritickejšom období. Konkrétne ide o podporu, poradenstvo a pomoc pri vybavovaní osobných dokladov, styku s úradmi, hľadaní zamestnania, prípadne ubytovania, riešení rodinných a osobných problémov podľa individuálnych potrieb klienta a kompetencií tútora a v neposlednom rade tiež o posilňovanie snahy žiť v súlade s normami spoločnosti. Cieľovej skupine bude k dispozícii aj poradenské centrum, kde podľa individuálnych potrieb klientov bude zabezpečovať poradenstvo a pomoc skupina odborníkov - psychplóg, sociálny pracovník, právnik, kariérny poradca. Z foriem a metód práce sa bude využívať vyložene individuálna práca s klientom s ohľadom na jeho intelekt a potreby. Zo stretnutí s klientom budú tútori viesť podrobnú evidenciu a vyhotovovať písomné správy, budú sa kontaktovať s PMU, sociálnym kurátorom a supervízorom z dôvodu informovanosti, určenia ďalšieho postupu práce s klientom a overenia vlastného postupu práce s prideleným klientom. Pre zvládnutie týchto úloh je nevyhnutná multiprofesijná práca s priamo zodpovednými odborníkmi a to so sociálnymi pracovníkmi a psychológmi ústavov, kurátormi ÚPSVaR a probačnými a mediačnými úradníkmi, zamestnancami miestnej samosprávy a ďalších subjektov (školy, zamestnávatelia), kde sa odsúdení vracajú.
3. Poradenské centrum, ktoré je zamerané na sociálno - právne a psychologické poradenstvo bude k dispozícii od začiatku projektu. K dispozícii je jeden právnik, sociálny pracovník a psychológ. V prípade individuálnych potrieb klientov budeme hľadať pomoc u kompetentných a zodpovedných za problematiku. Poradenské centrum môžu klienti využívať aj prostredníctvom stále aktualizovanej stránky v časti "Poradňa".
Realizátor projektu:
KIC EDUKOS Dolný Kubín
Donor:
Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Nadácie SPP - Grantový program OPORA SPP.